Комунальне Некомерційне Підприємство Лохвицька міська Лікарня

Ботулізм

 

Ботулізм належить до смертельно небезпечних харчових отруєнь

На жаль, хвороба в Україні останнім часом має чітку тенденцію до поширення. Збудник ботулізму – клостридія, здатна утворювати найсильнішу в природі отруту для нервової системи. Клостридії розмножуються у харчових продуктах та інших біологічних субстратах тільки при відсутності або малій кількості кисню в оточуючому середовищі. Саме такі умови створюються при герметизації продуктів в консервованих банках а також у кишечнику риби, тварин після забою, в середині ковбас, окороків. Токсин практично зберігається стільки ж,  як і сам продукт (при цьому останній нічим не відрізняється від доброякісного). Більшість випадків виникає при вживанні в’яленої та копченої риби, а саме: плотви, карася, товстолобика, сома, ляща. Загрозу становлять консервовані в домашніх умовах продукти рослинного походження, в першу чергу гриби, зелений горошок, кабачкова ікра.

Симптоми.

Інкубаційний період триває від 2-3 годин до 1-2 днів. Початкові ознаки - загальна слабкість, незначна головний біль. Блювота і пронос бувають не завжди, частіше - завзяті запори, що не піддаються дії клізми і проносних.

При ботулізму уражується нервова система (порушення зору, ковтання, зміна голосу). Хворий бачить всі предмети, як би в тумані, з'являється роздвоєння в очах, зіниці розширені, причому один ширше іншого. Часто відзначається косоокість, птоз - опущення верхнього повіка одного з очей. Іноді спостерігається відсутність аккомодаціі - реакції зіниць на світло. Хворий відчуває сухість у роті, голосу нього слабкий, мова невиразна. Температура тіла нормальна або трохи підвищена (37,2-37,3 0С), свідомість збережено. Усі хворі підлягають негайній госпіталізації.

Місцями ризику для здоров’я людей є стихійні ринки, продаж харчових продуктів, що швидко псуються, якщо вони зберігаються поза холодильною вітриною.

Важливо відповідально ставитися до свого здоров’я; не купувати і не вживати виготовлені в домашніх умовах консерви, в’ялену, копчену, солену рибу і інші продукти харчування, придбані в місцях несанкціонованої торгівлі, та у приватних осіб. Також слід відмовитися від виготовлення в’яленої риби самостійно в домашніх умовах. При виникненні перших ознак захворювання, терміново звертатися за медичною допомогою.